Informacja o możliwości pojednania się z Bogiem z okazji pierwszego piątku i zbliżających się świąt

INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI POJEDNANIA SIĘ Z BOGIEM
Z OKAZJI PIERWSZEGO PIĄTKU I ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT

W związku z zaostrzeniem zasad kontaktów między osobami, w zaistniałej sytuacji epidemiologicznej, kapelan szpitala informuje, że istnieją następujące możliwości pojednania się z Bogiem:

1. Stolica Apostolska w specjalnym dekrecie pisze, że „ …Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego (…) z okazji obecnej epidemii światowej nawet tym wiernym, którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie”. Dekret informuje również, że zyskaniu tego odpustu musi towarzyszyć wola wypełnienia zwykłych warunków ( spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.
  2. Przypominam także o nauce Kościoła Katolickiego zawartej w Katechizmie Kościoła Katolickiego który naucza o możliwości zyskania w sytuacjach nadzwyczajnych odpuszczenia grzechów nawet śmiertelnych ( ciężkich) poprzez wzbudzenie w duszy żalu za grzechy doskonałego czyli takiego, którego motywem jest MIŁOŚĆ BOGA. Wzbudzeniu tego żalu winna towarzyszyć wola wyznania tych grzechów w spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe.
  3. Spowiedź indywidualna, którą z racji bezpieczeństwa kapłana i penitenta należy ograniczyć do niezbędnego minimum jest możliwa tylko po uprzednim telefonicznym umówieniu się z kapelanem. Spowiedź może się odbyć tylko na wolnym powietrzu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego ( zachowanie fizycznego odstępu, najlepiej w maseczkach ). Zachęcam, szczególnie osoby starsze do skorzystania z możliwości opisanych w p. 1 i 2 niniejszego ogłoszenia.

Pamiętając o modlitwie za Was wszystkich, sam także proszę o modlitewne wsparcie mojej posługi.

Ks. Zbigniew Rolski

Kapelan szpitala