Aktualności

Nowy Mammograf – nowe możliwości w SP ZOZ w Przeworsku

Koniec ery analogowej mammografii w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Przeworsku. Od miesiąca w przeworskim szpitalu funkcjonuje nowy aparat mammograficzny, który zastąpił stary, mocno wysłużony, ponad osiemnastoletni sprzęt.

Nowy mammograf za ponad 1,2 mln zł udało się zakupić dzięki dofinansowaniu w wysokości 85% z UE w ramach projektu „Poprawa jakości diagnostyki obrazowej i endoskopowej oraz leczenia operacyjnego i intensywnej opieki medycznej w SP ZOZ w Przeworsku” zaś pozostałe 15% (180 tys. zł) zostało sfinansowane przez Powiat Przeworski.

Nowy cyfrowy aparat HOLOGIC SELENIA DIMENSIONS – jest najnowocześniejszym aparatem w Polsce i najnowszym na Podkarpaciu. MAMMOGRAFIA CYFROWA to: wyjątkowa DOKŁADNOŚĆ badania (możliwość dostrzeżenia nawet niewielkich zmian w piersi), REDUKCJA dawki promieniowania, doskonała JAKOŚĆ obrazów i możliwość ich analizy przez lekarzy. Jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Jest to niezwykle ważne, ponieważ rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.

Rak piersi jest chorobą postępującą. Guzki o niewielkich rozmiarach częściej oznaczają wczesną fazę choroby, w której jest lepsze rokowanie. Jest wtedy większa szansa na pełne wyleczenie oraz większy odsetek operacji oszczędzających pierś.

NFZ podaje, że w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, które robiły mammografię co rok lub co dwa lata, nawet o 30 proc. zmniejszyła się umieralność z powodu tego nowotworu. Kobiety w tym przedziale wiekowym mogą za darmo i bez skierowania zbadać się profilaktycznie w ramach programu, który SP ZOZ w Przeworsku realizuje od ponad 18 lat. Pierwsze badanie powinno być wykonane począwszy od 35 –go roku życia – ze skierowaniem od lekarza.

Na badania zarejestrować można się osobiście w Pracowni Mammograficznej lub telefonicznie po numerem 570 701 555.

Pracownia Mammograficzna w SP ZOZ w Przeworsku
Lek. Bogusława Kapusta – Kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej (po prawej)
Technik radiolog – Grażyna Tytuła (po lewej)

 

Zmiana wielkości tekstu
Zmień kontrast